
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | Socket (Female) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Mating Post Length | 3.18 mm |
Stock: 1240
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01394
Ext.Price$1.01394
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01394 | $1.01394 |
| 10 | $0.91724 | $9.17240 |
| 25 | $0.82977 | $20.74425 |
| 50 | $0.75063 | $37.53150 |
| 100 | $0.69601 | $69.60100 |
| 300 | $0.64536 | $193.60800 |
| 500 | $0.59840 | $299.20000 |
| 1000 | $0.55485 | $554.85000 |
